تبلیغات
پاوردی POWERD - مطالب مرداد 1395
پاوردی POWERD
دانشنامه برق
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره ما


این سایت با هدف ارتقا علمی مهندسان برق ایجاد شده است.
موضوعات پاوردی تمام گرایش ها برق را از جمله قدرت، کنترل، مخابرات،الکترونیک،مکاترونیک و مهندسی پزشکی را شامل می شود.

مدیر وبلاگ : عباس نجفی
نویسندگان
تبلیغات
سکسیونر و دیژنکتور هر دو کلید قدرت می باشند. بطور اختصار سکسیونر برای قطع مصرف کننده ای که بدون جریان (بدون بار) است و دیژنکتور برای قطع و وصل مصرف کننده حامل بار یا جریان استفاده می شود.
با افزایش ولتاژ در یک سیستم قدرت جرقه به هنگام قطع نیز بیشتر می شود، هر چه مصرف کننده پرقدرت باشد مقدار جرقه نیز بیشتر می شود. برای قطع اینگونه مصرف کننده ها از مکانیسمی که شامل سرعت و قدرت خفه کنندگی باشد استفاده می شود. چنین مکانیسمی در دیژنکتورها موجود می باشد و دژنکتورها قادرند مصرف کننده را تحت ولتاژ قطع و وصل نمایند. از یک فنر قوی برای سرعت در قطع و برای خاموش کردن جرقه ازروغن یا گاز sf6 یا خلاء استفاده می شود که امروزه کلیدهای گازی یا خلاء به لحاظ عدم نیاز به تعمیر و نگهداری یا تعمیر و نگهداری کمتر، بیشتر کاربرد دارند. در ضمن مهمترین مشکل کلیدهای روغنی، انفجار آنها به دلیل اتصالی در خطوط می باشد. اما مصرف کننده های کم قدرتی نیز در شبکه فشار قوی وجود دارد که برای سوییچینگ آنها نیازی به دیژنکتور نیست و می توان آنها را به صورت معمولی قطع و وصل کرد. برای قطع و وصل آنها از کلید قدرت سکسیونر استفاده می کنند. مثلا ترانسهایی که روی تیر برق قرار دارند بااین کلیدها قطع و وصل میشوند. با بکارگیری فنر شارژ در این کلیدها قدرت قطع آنها را می توان افزایش داد که به سکسیونرهای قابل قطع زیر بار مشهور هستند. همچنین سکسیونرها برای ایزوله کردن دیژنکتور نیز به کار برده می شوند. بدین ترتیب که در ورودی و خروجی دیژنکتورها نصب می شوند تا در مواقع لزوم دیژنکتور کاملا از مدار جدا شود و مورد تعمیر قرار گیرد . در تاسیساتی که از دیژنکتور و سکسیونر توامان استفاده شده نحوه قطع و وصل بدین صورت است: برای قطع ابتدا دیژنکتور و سپس سکسیونر قطع شوند و برای وصل ابتدا سکسیونر و سپس دیژنکتور وصل شوند. در پایان نیز می توان متذکر شد که کلمات سکسیونر و دیژنکتور فرانسوی می باشند.

جدیدترین انواع دژنکتور نوع خلا است که در واقع فاصله بین کنتاکت های کلید خلا می باشد. با توجه به منحنی شکست گازها یعنی منحنی پاشن  هر چه حاصلضرب pd کمتر شود ولتاژ شکست بیشتر می شود، یعنی گاز دیرتر دچار شکست می شود. پس برای کلید مناسبتر است که فشار هوا بین کنتاکتها کم شود تا کلید بهتر بتواند بار را قطع کند، پس بهترین نوع دژنکتور نوع خلا است.


نوع مطلب : مقالات متفرقه برق، 
برچسب ها : دژنکتور، دیژنکتور، سکسیونر، تفاوت سکسیونر و دژنکتور، تفاوت دژنکتور و سکسیونر چیست، کلید قدرت، پاوردی مرجع برق قدرت،
لینک های مرتبط :
عباس نجفی
دوشنبه 18 مرداد 1395
پرسش1: مزایای زمین كردن شبكه از طریق مقاومت مایع چیست؟
پاسخ: الف) خطرات ایجاد قوس الكتریكی با زمین را به حداقل می‌رساند.
ب) جریان اتصال كوتاه كاهش می‌یابد بنابراین از اثرات زیان‌بخش ناشی از جریان‌های اتصالی زیاد نظیر سوختن هادی‌ها جلوگیری می‌كند.
ج) جریان‌های نشت با زمین را بتدریج افزایش داده، آشكار می‌كند.
د) امپدانس سلفی پست را كاهش می‌دهد.

پرسش2: سیم پیچ سوم (مثلث) به چه منظور در بعضی از ترانسفورماتورها تعبیه شده است؟
پاسخ: برای از بین بردن نامتعادلی فلوی مغناطیسی در اتصال ستاره و نیز جلوگیری از انتقال جریان مؤلفه صفر

پرسش3: برای فرمان رله‌های حفاظتی در پست‌ها از چه ولتاژی استفاده می‌شود؟
پاسخ: از ولتاژهای 110 و 127 ولت DC استفاده می‌شود.

نوع مطلب : مقالات متفرقه برق، 
برچسب ها : ترانسفورمتورها، امپدانس سلفی، فرمان رله حفاظتی، خطرات قوس الکتریکی، جریان اتصال کوتاه، زمین کردن شبکه، مقاومت مایع،
لینک های مرتبط :
عباس نجفی
دوشنبه 18 مرداد 1395
صفحات جانبی
آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
logo-samandehiدر این وب
در كل اینترنت
به سایت مرجع تخصصی برق (ایران الکتریک) خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای پاوردی POWERD محفوظ است

آوازک